مقاله حمل و نقل سیالات

اسیا مخزن

حمل و نقل خودرویی از دیرباز مورد توجه خریداران و فروشندگان سیالات مختلف بوده است. به عبارتی اولین وسیله حمل و نقل این مواد بعد از حمل ونقل حیوانی خودروها بوده اند.در کشور امریکا بعنوان یکی از صنعتی ترین کشورهای جهان امروز خودروها سهم کمتری در حمل و نقل در مسیرهای طولانی دارند و بیشتر برای جابه جایی شهری مورد استفاده قرار می گیرند و قسمت عمده حمل و نقل کالا در امریکا توسط قطارها و کشتی ها و هواپیماها انجام می گیرد.ولی در کشور ما و حوزه خاورمیانه و کشورهای اطراف این منطقه حمل و نقل خودرویی نقش به سزایی در جابجایی و انتقال سیالات دارا می باشد. به گونه ای که ناوگان حمل و نقل این کشور همچون زنجیره ای بهم تنیده وظیفه جابه جایی مواد را به خوبی انجام می دهند.
حمل و نقل خودرویی سیالات از نظر وسیله حمل و نقل به دو دسته مخزنهای ماشینی و مخزن های چرخ دار تقسیم می شود. تانکر های ماشینی در اکثر اوقات برای انتقال مواد در مسافت های کوتاه مورد استفاده قرار می گیرد و برای مسافت های طولانی از تانکر تریلر یا همان مخزن های چرخ دار استفاده می شود.مخازن ماشینی به مخازنی گفته می شود که مخزن مورد نظر بر روی شاسی خودرو های سنگین نصب می شود و تنها توسط همان خودرو ، مواد را انتقال می دهد.این مخازن در حجم های مختلف طبق استانداردهای مشخص ویا سفارش مشتریان تولید می شود و مورد بهره برداری قرار می گیرد.تانکرهای تریلر به مخازنی گفته می شود که خود دارای شاسی و سیستم تعلیق و سیستم ترمز مجزا می باشند سیستم تعلیق و سیستم ترمز تریلر با وابستگی به فرایند بادی خودرو عمل می کنند .این مخازن در حجمهای استاندارد  ویا طبق سفارش مشتریان از ۲۹ هزار لیتر تا ۴۰ هزار لیتر تولید می شوند.شکل ظاهری کلیه این مخازن بسته به نوع موادی که قرار است مورد حمل و نقل قرار گیرد می تواند  بصورت مخزنی با مقطع بیضی شکل یا لوبیایی شکل و یا دایره ای شکل تولید می گردد تخلیه بار در مخازن بیضی شکل به مراتب راحتتر و سریعتر از مخازن لوبیایی شکل انجام می گیرد. نوع فلز به کار رفته در ساخت این مخازن نیز با توجه به مواد داخل انها ممکن است آهنst52یا اهن st 37 ،اهن گالوانیزه و یا در مواردی استینلس استیل می باشد.
حمل و نقل از نظر نوع موادی که قرار است مورد جابجایی قرار گیرد  به چند دسته تانکر حمل اب، مواد نفتی، مواد روغنی، قیر، مواد اسیدی، مواد خوراکی و مواد گازی دسته بندی می شود مخازن حمل موادنفتی یا چهار مواد  و روغنی یا اب اکثر اوقات با مقاطع لوبیایی شکل و در حجمهای مختلف طراحی و تولید می گردد.ولی در برخی اوقات ممکن است تانکر هایی با مقاطع دیگر به صورت مستعمل برای این مواد به کار گرفته شود.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محاسبه عداد * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.